آموزش کامل ایجاد Symbolic Link و Hard link در ویندوز و لینوکس

آموزش کامل ایجاد Symbolic Link و Hard link در ویندوز و لینوکس

پیوند نمادین یا symbolic link یا پیوند نرم نوعی خاص از فایل است که شامل یک ارجاع به یک فایل یا پوشه‌ی دیگر به فرم یک مسیر مطلق یا نسبی است. اگر می‌خواهید به سادگی به پوشه‌ها و فایل‌های خود که در پوشه‌های دیگر قرار گرفته‌اند بدون ایجاد یک کپی از آن‌ها دسترسی داشته باشید می‌توانید از پیوند نمادین استفاده کنید. همچنین از hard link برای ایجاد چند نام متفاوت برای یک فایل استفاده می‌شود؛ اگر فایل با یکی از نام‌های خود باز شده و بر روی آن تغییرات اعمال شود، این تغییرات در صورت باز شدن فایل توسط سایر نام‌های آن نیز قابل مشاهده خواهند بود. در این آموزش چگونگی استفاده از پیوند نمادین یا symbolic link و همچنین پیوند سخت یا Hard link در سیستم عامل‌های ویندوز ۱۰, ۸, ۷, Vista, XP و همچنین Ubuntu را بررسی می‌کنیم.

1

Symbolic link ها که همچنین به عنوان symlink نیز شناخته می‌شوند اساساً به میانبرها شباهت دارند. پیوند نمادین اساساً شبیه به یک میانبر یا shortcut استاندارد عمل می‌کند. وقتی که یک پیوند نمادین را باز کنید به پوشه‌ای که فایل‌ها در واقع آنجا ذخیره شده‌اند هدایت می‌شوید. اما در مقابل یک پیوند سخت یا Hard link طوری به نظر می‌رسد که انگار فایل یا پوشه در مکان پیوند سخت وجود دارد و برنامه‌های کاربردی شما تفاوتی بین این دو نخواهند دید. بنابراین پیوندهای سخت موضوع قابل توجه این مقاله‌ی آموزشی محسوب می‌شوند.

 

کاربرد Symbolic Link و Hard link چیست؟

پیوندهای نمادین و سخت کاربردهای مختلفی دارند که برخی از مهم‌ترین این کاربردها شامل موارد زیر هستند:

  • همگام سازی یک پوشه با دراپ باکس و دسترسی به آن از کامپیوترهای مختلف
  • انتقال پوشه‌ی تنظیمات هر برنامه‌ای از مکان اصلی آن
  • ذخیره سازی موسیقی، عکس‌ها و ویدیوها بر روی یک هارد دیسک دیگر، به طوری که در پوشه‌های استاندارد Music/Pictures/Videos نمایش داده شوند و توسط برنامه‌های رسانه‌ای شناسایی شوند
  • در دسترس قرار دادن فایل‌های مهم از مکان‌های مختلف

اگر قصد دارید فایل‌ها را به یک پوشه یا درایو منتقل کنید و سپس آن‌ها را به صورت نمادین با سخت پیوند دهید، گام‌های زیر را به ترتیب دنبال کنید:

 

  • هر برنامه‌ای که ممکن است از آن فایل یا پوشه استفاده کند را ببندید
  • فایل یا پوشه‌ی مورد نظر را به مکان مطلوب منتقل کنید
  • دستورالعمل‌های زیر را بر روی سیستم عامل خود دنبال کنید تا بتوانید پیوند را بسازید

توجه: هیچ گاه یک پیوند داخل یک پیوند ایجاد نکنید. به عنوان مثال یک پیوند به یک فایل که داخل یک پوشه‌ی پیوند قرار دارد ایجاد نکنید زیرا این کار باعث ایجاد یک حلقه و بروز مشکل می‌شود.

 

ایجاد پیوند نمادین و پیوند سخت در تمام نسخه‌های ویندوز در Explorer

ایجاد پیوندهای نمادین و سخت معمولاً مشکل است، اما به لطف وجود برنامه‌ی رایگان Link Shell Extension شما می‌توانید بدون دردسر در تمام نسخه‌های جدید ویندوز پیوند ایجاد کنید. برای انجام این کار به دانلود Visual Studio 2005 redistributable که شامل پیش‌نیازهای ضروری است و همچنین Link Shell Extension نیاز دارید. نسخه‌ی مناسب را با توجه به ۳۲ یا ۶۴ بیتی بودن کامپیوتر خود دانلود کنید.

ابتدا Visual Studio 2005 Redistributable را اجرا کرده و آن را نصب کنید

2

سپس Link Shell Extension را بر روی کامپیوتر خود نصب کنید. هنگام نصب این برنامه Explorer دوباره راه اندازی خواهد شد.

3

اکنون می‌توانید ایجاد پیوند‌ها را آغاز نمایید. به پوشه یا فایلی که می‌خواهید از آن یک پیوند ایجاد کنید بروید. بر روی پوشه یا فایل راست کلیک کرده و Pick Link Source را انتخاب کنید.

4

برای ایجاد پیوند، داخل پوشه‌ای که می‌خواهید پیوند را ذخیره کنید راست کلیک کرده و “Drop as…” را انتخاب کنید، سپس نوع پیوندی که می‌خواهید را ایجاد نمایید. می‌توانید از بین گزینه‌های مختلف یکی را انتخاب کنید؛ ما در اینجا Hardlink Clone را انتخاب می‌کنیم. این یک پیوند سخت به فایل یا پوشه‌ی انتخاب شده ایجاد می‌کند. گزینه‌ی Symbolic link یک پیوند نرم ایجاد می‌کند و smart copy به طور کامل یک پوشه شامل پیوندها را کپی می‌کند بدون اینکه آن‌ها را خراب کند. این گزینه‌ها نیز می‌توانند برایتان سودمند باشند.

5

در تصویر زیر پوشه‌ی پیوند سخت شده را بر روی دسکتاپ مشاهده می‌کنید. توجه داشته باشید که پوشه طوری به نظر می‌رسد که انگار محتوای آن در مسیر Desktop\Downloads ذخیره شده‌اند، اما آن‌ها در حقیقت در مسیر C:\Users\Matthew\Downloads ذخیره شده‌اند. همچنین پیوندهای سخت ایجاد شده توسط Link Shell Extension یک پیکان قرمز بر روی خود به همراه دارند به طوری که می‌توانید آن‌ها را تمایز دهید.

6

فرایند یاد شده برای ویندوز XP نیز به همین ترتیب می‌باشد.

13

 

ایجاد پیوند از طریق Command Prompt

برای خوره‌های کامپیوتر که ترجیح می‌دهند با command line کار کنند، نحوه‌ی ایجاد پیوند در Command Prompt برای تمام نسخه‌های ویندوز در ذیل شرح داده می‌شود.

 

در ویندوز ۱۰, ۸, ۷ یا ویستا

در ویندوز ویستا و ۷ ما از دستور mklink برای ایجاد پیوند استفاده می‌کنیم. برای استفاده از آن باید یک پنجره‌ی Command Prompt را در حالت administrator باز کنیم. برای انجام این کار در منوی شروع کلمه‌ی command را جستجو کرده و بر روی Command Prompt راست کلیک کنید و “Run as administrator” را انتخاب کنید.

8

برای ایجاد پیوند باید از دستور زیر استفاده کرد:

mklink /prefix link_path file/folder_path

Mklink می‌تواند انواع متعددی از پیوندها را ایجاد کند از جمله:

  • D/ – یک پیوند نرم ایجاد می‌کند، که مشابه یک shortcut استاندارد در ویندوز است. این گزینه‌ی پیشفرض می‌باشد و mklink در صورت مشخص نکردن آن از /D استفاده خواهد کرد.
  • H/ – یک پیوند نرم به یک فایل ایجاد می‌کند
  • J/ – یک پیوند سخت به یک دایرکتوری یا پوشه ایجاد می‌کند

پس از انتخاب پیشوند صحیح، به وارد نمودن مسیری که برای پیوند نمادین می‌خواهید و مسیر فایل یا پوشه‌ی اصلی نیاز خواهید داشت، به عنوان مثال، اگر بخواهیم کاری کنیم که یک پوشه در پوشه‌ی Dropbox طوری به نظر برسد که انگار در desktop نیز ذخیره شده است، آنگاه از دستور زیر استفاده می‌کنیم:

mklink /J C:\Users\Matthew\Desktop\Dropbox C:\Users\Matthew\Documents\Dropbox

توجه کنید که در اینجا مسیر اولی پوشه‌ی پیوند سخت و پیوند دوم پوشه‌ی اصلی بود.

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که ما از پوشه‌ی Music خود یک پیوند سخت بر روی دستکاپ ایجاد کرده‌ایم.

9

در تصویر زیر پوشه‌ی ایجاد شده را در پنجره‌ی Explorer مشاهده می‌کنید. توجه کنید که تمام موسیقی‌ها در واقع در مسیر C:\Users\Matthew\Music ذخیره شده‌اند، اما اینجا به نظر می‌رسد که در مسیر C:\Users\Matthew\Desktop\Music ذخیره شده‌اند.

10

اگر مسیر شما شامل space می‌باشد، باید آن را داخل نقل قول قرار دهید. توجه کنید که پیوند می‌تواند نامی متفاوت از فایلی که به آن پیوند خورده داشته باشد. به عنوان مثال، می‌خواهیم یک پیوند نرم به یک سند بر روی دسکتاپ ایجاد کنیم:
mklink /H “C:\Users\Matthew\Desktop\ebook.pdf” “C:\Users\Matthew\Downloads\Before You Call Tech Support.pdf”

 

در ویندوز XP

ویندوز XP از یک دستور command prompt برای ایجاد پیوند برخوردار نیست، اما ما می‌توانیم از ابزار Junction استفاده کنیم.

این ابزار را دانلود کرده و آن را unzip کنید. حالا Command Prompt را باز نموده و با دستور cd به پوشه‌ای که Junction را در آن ذخیره کرده‌اید بروید.

11

Junction فقط پیوندهای سخت را ایجاد می‌کند، زیرا برای پیوند نرم می‌توان از shortcut استفاده کرد. البته shortcut چیزی متفاوت با پیوند نرم می‌باشد اما شباهت بسیار زیادی بین این دو وجود دارد.

برای ایجاد یک hard link باید دستور زیر را در یک پنجره‌ی command prompt وارد کنیم:

junction –s link_path file/folder_path
همانند ویندوز ۷ یا ویستا، اگر مسیر پوشه یا فایل شما دارای space می‌باشد، حتماً از علامت نقل قول به دور آن استفاده کنید. همچنین پیوند سخت شما می‌تواند نامی متفاوت با فایل یا پوشه‌ای که به آن اشاره می‌کند داشته باشد.

برای ایجاد یک پیوند سخت به پوشه‌ی Music خود بر روی دسکتاپ از دستور زیر استفاده می‌شود:
junction -s “C:\Documents and Settings\Administrator\Desktop\Music” “C:\Documents and Settings\Administrator\My Documents\My Music”

12

و این هم محتوای پیوند سخت شما

13

توجه: ابزار Junction در ویندوز ۷ یا ویستا نیز به همین صورت کار خواهد کرد، اما از آنجایی که آن‌ها از یک ابزار برای ایجاد پیوند به طور پیشفرض برخوردار هستند، بهتر است از همان ابزار استفاده شود.

 

پیوند نمادین و پیوند سخت در Ubuntu

سیستم عامل‌های مبتنی بر Unix از آغاز کار خود از Symbolic link و hard link پشتیبانی کرده‌اند. بنابراین ایجاد پیوند در توزیع‌های لینوکس همانند Ubuntu ساده است. در حال حاضر راه حل گرافیکی مانند Link Shell Extension در ویندوز برای ایجاد پیوندها در Ubuntu وجود ندارد، بنابراین ما این کار را در Terminal انجام می‌دهیم. ترمینال را باز کرده و از دستور زیر استفاده کنید:

ln –s file/folder_path link_path
توجه کنید که این برعکس دستورات ویندوز می‌باشد؛ در اینجا باید اول منبع لینک را مشخص کنید و سپس مسیر پیوند را وارد کنید. به عنوان مثال جهت ایجاد یک پیوند نرم از پوشه‌ی Pictures خود بر روی Desktop ایجاد می‌کنیم. برای انجام این کار مطابق شکل زیر عمل می‌کنیم:

14

برای ایجاد پیوند سخت از دستور زیر استفاده می‌شود:

ln file/folder_path link_path

 

حذف پیوند نمادین و پیوند سخت

حذف نمودن پیوندهای نمادین بسیار ساده است. تنها کافی است پیوند را پاک کنید! اکثر ابزار خط فرمان راهی برای حذف یک symbolic link ارائه می‌دهند، اما نیاز به استفاده از command line نیست. توجه کنید که در پیوندها در صورتی که پیوند را حذف کنید، پوشه‌ی اصلی پاک نخواهد شد.

16

نتیجه گیری

پیوندهای نمادین و پیوندهای سخت می‌توانند بسیار سودمند واقع شوند و به ما کمک می‌کنند که از سرریز شدن هارد دیسک‌های خود جلوگیری کنیم.

 

برگرفته از: howtogeek

این مطلب را به اشتراک بگذارید: